Jeneratör Seçimi

Bir jeneratör satın almak, genellikle ev ve iş yerleri için önemli bir yatırımdır.Aynı zamanda çoğu insanın hayatı boyunca çok sık yapmadığı ve yapmayacağı bir satın almadır. Dolayısıyla, jeneratör seçimi, satın alma esnasında doğru jeneratör seçimi çok önemli bir konudur.

Alacağınız jeneratörün öncelikle gücü, markası, yakıt türü, teknik özellikleri gibi birçok ayrıntı vardır.

Jeneratör seçiminde bu önemli konularda, doğru firmalardan teknik destek almak önemlidir. Küçük ölçekli, hiçbir teknik bilgi ve altyapısı olmayan, sadece web sitesi yada ilan siteleri üzerinden, türlü türlü yalanlarla jeneratör satan birçok firma ve kişi var. Bu kişi yada firmalardan yanlış ürün almamak için, mutlaka köklü, referanslı, bilindik firmalardan ürün tedariği, satın alması yapmalısınız . Güçbir Jeneratör olarak firmamız 2006 yılında kurulmuş, 400 çalışanı ile yıllık 4000-5000 adet civarında jeneratör üreten bir firmadır. Yeterli teknik personele, gerekli birçok branşta 30’dan fazla mühendis kadrosuyla sizi en doğru ürünü satın almanız konusunda doğru yönlendirecek firmadır.

Jeneratör gücü seçimine kendiniz karar vermek istediğinizde, bu yazıda sizi yönlendirecek detayları bulacaksınız .. Hangi boyutta jeneratöre ihtiyacınız olduğunuzu anlayabileceğiniz bir klavuz hazırladık.

Bir Jeneratör Nasıl Boyutlandırılır
Temel jeneratör boyutlandırma formülü şu şekildedir:
Güç çekecek tüm elektrikli cihazlarınızın bir listesini oluşturun. Her bir ekipman parçası için başlangıç vatını (çalıştırmak için gereken enerji) ve çalışma vatını (çalıştırmak için gereken enerji) belirleyin. Bu rakamlar genellikle elektrikli cihazlarınızın etiketlerinde yazılıdır ve kullanıcı kılavuzunda kayıtlıdır. Bu kW veya KVA rakamlarını toplayarak toplam güç gereksiniminizi hesaplayın.
Amper olarak derecelendirilen ekipman için, amperleri aşağıdaki formülle watt’a dönüştürebilirsiniz:
Dirençli yükler için (en yaygın tip): Watt = Amper x Volt
Reaktif yükler için: Watt = Amper x Volt x Güç faktörü
Güç faktörü, kW saat cinsinden elektrik enerjisi kullanımınızın kw cinsinden tepe talebinize oranıdır. Veriler için elektrik faturanıza başvurarak ve aşağıdaki formülde kullanarak hesaplayabilirsiniz:
Bir önceki ay için toplam kWh / (dönem için en yüksek talebiniz x 30 gün x 24 saat)
Klavuzlara bakmadan, kabaca hesaplamak isterseniz, genel olarak bazı genel araçlar ve elektronik cihazlar için başlangıç ve çalışma rakamları şunlardır:
Cihaz Başlangıç Yükü (W) Çalışma Yükü (W)
Hava kompresörü 4000 2000
Diskli taşlama makinesi 4000 2000
Yönlendirici 1500 600
Elektrikli testere 2400 1200
Tablo gördüm 4500 1800
Su ısıtıcısı 4500 4500
Dizüstü 250 250
Yazıcı 500 500
Klima (10k BTU) 2200 1500
Bulaşık makinesi 1450 1400
LCD TV (55”) 230 230
İhtiyaç duyulan tahmini gücü öğrendikten sonra, jeneratör boyutunu seçmek daha kolaydır. Hangi sayıya ulaşırsanız ulaşın, ihtiyacınızdan %30 daha fazla kapasiteli bir jeneratör seçin. Bu, ekipmanınızı güncellediğinizde ve sonuç olarak daha fazla güce ihtiyaç duyduğunuzda size biraz alan sağlayacaktır.