Jeneratör Kontrol Panosu

Jeneratör Kontrol Panosu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Makinelerin Kontrolü

Bir makine; parametrelerinin görüntülenmesi, verimli çalışmasının kontrolü ve gerektiğinde müdehale edilebilmesi için kullanıcı arayüzü gerektirir.  Makinenin aşırı ısınması, hızının düşmesi, hızının artması gibi durumlar  genel olarak hava koşulları ve parçaların aşınmasına bağlıdır. Jeneratör gibi elektrik makinelerinde bu değişiklikler, bir elektrik sinyali oluşturularak jeneratörün zarar görmesi engellenir.

Jeneratörler ve bileşenleri hakkında ek bilgi Jeneratörler Nasıl Çalışır adlı makalede bulunabilir . Bu sinyaller, makinenin performansını kontrol etmek için bir mikrodenetleyici ile işlenir. Kentsel ortamlardaki (örneğin, sinyal lambaları ve otomatik kapılar gibi) makinelerin bir çoğu, bu tür kontrolörler sayesinde tamamen kendi kendini yönetir. Bu makineler, ısı ve hız gibi fiziksel özelliklerdeki değişiklikleri algılayan ve buna göre sinyalleri üretebilen sensörlere sahiptir. Modern jeneratörler de çeşitli parametrelerin değişikliklerini algılamak için benzer sensörlere sahiptir. Bu sensörler, bir kontrol panosu vasıtasıyla jeneratörü kontrol etmek için kullanılır.

Kontrol Panosu – nedir?

Görsel olarak, bir kontrol panosu; voltaj, akım ve frekans gibi çeşitli parametrelerin ölçümünü göstergeler ve ölçümetre aracılığıyla yapan işaret ve görüntüler kümesidir.  Bu ölçümetre ve göstergeler, yağmur ve karın etkisinden korunması için genellikle korozyona dayanıklı metalik gövde üzerine yerleştirilir. Pano, küçük jeneratörler için jeneratörün kendi gövdesine monte edilebilir.  Jeneratör üzerine monte edildiğinde, darbelere  ve titreşime karşı dayanıklı destekler kullanılır.  Endüstriyel jeneratör kontrol panoları, jeneratörden tamamıyla ayrılabilecek büyüklüktedir.

Kontrol panoları, genellikle kapatma butonu ve açma anahtarı gibi jeneratörün çalışmasına yardımcı buton ve anahtarlarla donatılmıştır. Anahtarlar ve göstergeler genellikle işlevsellik bazında gruplandırılır. Bu durum panoyu, bir operatörün kazayla yanlış seçim yapma olasılığını minimize ederek kullanışlı hale getirir.

Nasıl çalışır?

Kontrol panosu,  sensörlerden gelen bilgileri işledikten sonra geri besleme yaparak makinenin yönetimini sağlayan  mikroişlemcili bir yapıdır. Böyle bir geri besleme; aşırı ısınmayı gösteren sıcaklık, düşük/yüksek hız, düşük/yüksek yağ basıncı olabilir.  Tipik olarak, jeneratör içinde bir ısı sensörü ısıyı algılayarak bu bilgiyi kontrol panelindeki mikroişlemciye gönderir. Sonrasında mikroişlemci, yağ basıncının çok düşük ya da soğutma sıvısı sıcaklığının yüksek olduğu gibi durumlarda makinenin performansını düzenlemek için gerekli önlemleri alır. Endüstride, kontrol panolarının bu işlevi giderek önemli hale gelmektedir. Mikroişlemci veya mikrodenetleyici, kontrol panosu içerisindeki devreyle sensör girişlerini almak ve bu girişlere tepki vermek için programlanmıştır.

Kontrol panoları kesintisiz gücü sağlamak için Otomatik Transfer Anahtarı (ATS) ile kombine edilebilir. ATS, şebeke kesildiğinde bu durumu tespit eder. Tespit ettikten sonra jeneratörü çalıştırmak için kontrol panosuna sinyal gönderir. Kullanılan jeneratörün türüne bağlı olarak kontrol panosu, ayarlanmış zaman diliminde kızdırma bujilerini (dizel için) aktif eder. Sonrasında marşlama yaparak jeneratörü çalıştırır. Dizel Jeneratör motoru optimum hıza ulaştığı anda, marş devre dışı kalır. Sonrasınada ATS, jeneratör kontaktörünü kapatarak kesinti yaşanmadan tesisin beslenmesini sağlar.

Özel Kontrol Panoları

Kontrol panoları genellikle jeneratörünüzün üreticisi tarafından tasarlanmaktadır.

Günümüz kontrol panolarının sunduğu ortak özelliklerin bazıları şunlardır: sürekli dijital okuma,  büyük karakterli LCD ekranlar, yağ basıncı ve su sıcaklık sensörleri, ayar noktaları ve özel mesaj seçenekleri, uzaktan çalıştırma özelliği vb.

Standart panonun sunduğu bu ortak özelliklerin yanı sıra ihtiyaç duyacağınız  özel gösterge ve ölçümetre, takip edilmesi gereken özel parametreler, otomasyon gereksinimleri gibi durumları karşılamak için özel kontrol panoları yapılır. Özel panolar, sanayi ve konut tipi jeneratörlerde oldukça popülerdir.